Minibyen Sæby blev grundlagt i år 2000. Vi har nu bygget ca. 150 huse. En del af disse er pt. på værksted for renovering. Foreningen har ca. 40 medlemmer, hvoraf 10-12 er aktive på værkstedet.
Husene, som vi bygger i skala 1:10 bliver skabt i værkstedsbygningen, som er en 170 kvm. stor bygning.
Da vi startede, holdt vi til i Pindborggade i
kælderen til en transformatorstation. Der var småt med plads, men vi fik så også lov til at låne et tidligere pumpehus, som havde været anvendt af Sæby vandværk. Det var i en sørgelig forfatning, men vi fik det repareret efterhånden.
Det gik nogenlunde med værkstedsplads, selvom det var småt, men det vi manglede mest var plads til at stille husene op uden-
dørs. Vort mål var at placere husene i rigtigt gademiljø.
Det fik vi en chance for at realisere, da vi i 2002 - med kommunal velvillighed - fik
mulighed for at flytte til Solsbækvej 39. Nu kan vi stille husene ud efterhånden som de bliver færdigbygget.
I værkstedet har vi god plads til alle gøremål. Her bliver fremstillet mursten, teglsten, rygningssten og munkesten af ler, iblandet en smule keramisk ler. Når stenene er fremstillet skal de tørres og derefter brændes.
Maskineriet er stadig det gode gamle, som er fremstillet af en gammel kødhakker med vinkelgear og en lille el-motor.
På langt sigt er det vort mål at opføre hele Sæbys gamle bydel (Algade og Strandgade).
Af større bygninger kan nævnes Sæby Kirke (2009) og Herregården Sæbygaard (2016).
Næste større projekt var bygning af Sæby Vandmølle. Dette projekt blev afsluttet i 2022.
Vi håber at vort projekt må blive til gavn og glæde for såvel Sæbys borgere som byens mange turister.
På billedet ses Henning Hansen, den eneste tilbageværende der har været med fra starten. Godt gået Henning!